رشته علوم دامی، مجموع علومی است که با فیزیولوژی دام، ژنتیک و اصلاح نژاد دام، تغذیه دام و مدیریت سر و کار دارند. علوم دامی که در گذشته دامپروری یا دامداری خوانده می‌شد، دربارهٔ پرورش دام و طیور و آبزیان و زنبور عسل اطلاعات کاملی به دست می‌دهد. به عبارتی فن تربیت حیوان یا روش تربیت و رام کردن حیوانات است. امروزه تولید محصولات پروتئینی مبتنی بر سیستم‌های سنتی دامپروری جوابگوی نیاز جامعه نیست و نیازمند تربیت دانش آموختگان کارامد در رشته دامپروری (قدیم)، علوم دامی (امروز)، در تعدادی از دانشگاه‌های جهان نام علوم دامی، بیوساینس دامی است. اگر علاقمند به حیوانات هستید یکی از بهترین و متنوع‌ترین رشته‌های تحصیلی، علوم دامی است برای مثال پرورش گاو، پرورش طیور، آبزیان، زنبور عسل، کرم ابریشم، بوقلمون، شتر مرغ، شتر، گاومیش، گوسفند، بز، پرندگان زینتی و اسب را می‌توان نام برد.


سعید خلجی
استاد مشاور

اميرحسين مشكين فام
دبیر

سالن شیر دوشی گاو داری پگاه
بازدید از گاو داری پگاه


علوم دامی
چهارشنبه , 13 آذر 1398
محمد فلاح
کارگاه تزریقات در دام و طیور
کارگاه تزریقات در دام و طیور با شرکت دانشجویلن دانشگاه و اقشار مختلف مردم از شهر و روستاهای ملایر با تدریس دکتر هدایتی و شرکت بیش از 50 نفر در آمفی تیاتر دانشکده کشاورزی و فارم آموزشی تحقیقاتی در دو بخش نظری و عملی برگزار شد .افراد حاضر در کارگاه پس از یادگیری مباحث علمی در دانشکده کشاورزی به فارم آموزشی تحقیقاتی گروه علوم دامی رفته و طریقههای عملی تزریقات را فرا گرفتند. امید است با برگزاری این نوع کارگاه ها دانش مردم و دانشجویان شهرستان بالا رود


علوم دامی
چهارشنبه , 06 آذر 1398
محمد فلاح
کارگاه پرواربندی گوسفند
کارگاه مذکور با شرکت دانشجویان و افراد شهر و روستا های شهرستان با بازخورد بسیار عالی و با 6 ساعت تدریس دکتر یاری در دانشکده کشاورزی دانشگاه ملایر برگزار شد .


علوم دامی
یکشنبه , 25 فروردین 1398
محمد فلاح
جذب هزینه برای نشریه ملی ندا
این نشریه به مرحله چاپ رسید ولوگو دانشگاه و انجمن علمی در آن چاپ شد


علوم دامی
شنبه , 17 آذر 1397
سجاد قاسمي فرزاد
بازدید از گاودازی پگاه
بازدید از گاو داری به همراه اساتید از گاوداری پگاه و زنبورداری مهر آباد و دامداری زنگنه در زوز شنبه مورخ 17آذر 97 انجام گرفت و با استقبال دانشجویان همراه بود


علوم دامی
شنبه , 19 آبان 1397
محمد فلاح
جلسه شورا مرکزی اتحادیه کشوری علوم‌دام
پذیرش از عصر روز 19 ام شروع شد و فردای روز 20 ام جلسات اعضای شورای مرکزی با همدیگر و اساتید گروه و روز 21 ام نیز بازدید از شهر و امکانات دانشگاه و عصر 21 ام پایان مراسم بود لازم به ذکر است اعضای اتحادیه از این میزبانی خوب کمال تشکر را از معاونت و انجمن داشتند


علوم دامی
یکشنبه , 22 مهر 1397
ايوب حسيني
معارفه نو دانشجویان
جلسه معارفه گروه علوم دامی دانشگاه ملایر با حضور اساتید هیئت علمی گروه ، نو دانشجویان پذیرفته شده و ورودی های سالها قبل برگزار شد در ابتدای این مراسم چندایه از قرآن کریم تلاوت شدوبا سرود ملی جلسه آغاز گردید. در ادامه ابتدا جناب آقای دکتر مهدی هدایتی مدیرگروه علوم دامی سخنرانی را آغاز کردند و ضمن تبریک سال تحصیلی جدید در باره ی چارت درسی تعداد واحد های درسی چگونگی انتخاب واحد شرایط رشته تعداد دانشجویان ورودی شرایط فارم دانشگاه توضیحات لازم را مبذول نمودند. در ادامه برنامه جناب آقای دکتر سعید خلجی معاون دانشکده کشاورزی و جزو هیت علمی گروه سخنرانی کردند ودر بخش طیور با اشاره به آینده شغلی رشته بازار کار وصنعت دام طیور و راهنمایی دانشجویان دربخش های آموزشی پژوهشی نکات لازم توضیح داده وبا پخش کلیپ هایی مربوط به کارآفرینی اهمیت این رشته بیان شد.وهمزمان پذیرایی صورت گرفت  بعد از پذیرایی جناب آقای دکتر میلاد منافی جزو هیئت علمی گروه و مسئول امور بین الملل سخنرانی کردن ایشان در رابطه با تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه ملایر وشرایط پذیرش دانشجویان رشته کشاورزی در کشور های خارجی بخصوص رشته علوم دامی و طیور درسایر کشور ها و دانشگاه ملایر توضیح دادندودر ادامه مراسم جناب آقای دکتر مجتبی یاری درخصوص آینده شغلی این رشته و در رابطه با بحث دام سنگین وسبک و معرفی دامداری های مطرح کشور وچگونگی پرورش توضیحات لازم را برای دانشجویان رشته داده و در ادامه جناب آقای دکتر رجایی عضو جدید هیئت علمی گروه  خود را به دانشجویان گروه معرفی کردند. بدین ترتیب معرفی اساتید هیئت علمی گروه پایان پذیرفت . ودر پایان مراسم دبیر انجمن علمی جناب آقای ایوب حسینی در رابطه با انجمن علمی کارهای انجمن علمی و برنامه های آینده انجمن رو در طی سال گذشته و ترمهای جاری بیان کردند.و تجلیل از استاد مشاور قبلی جناب آقای دکترمنافی صورت پذیرفت. جناب آقای محمد رضا بزرگی مدیر مسئول نشریه برای همانگی نشریه وچاپ نشریه فصلی از دانشجویان درخواست همکاری رانمودند. وبعد از صحبت های ایشان جلسه معارفه گروه علوم دامی پایان پذیرفت.


علوم دامی
پنجشنبه , 27 اردیبهشت 1397
ايوب حسيني
کارگاه اموزشی مرغ بومی
کارگاه اموزشی پرورش مرغ بومی این کارگاه با هدف اموزش پرورش مرغ مرغ بومی ، اشتغال زایی وحمایت از اقتصاد مقاومتی ، نحوه ی صحیح پرورش و مدیریت و نکهداری ، تاسیسات ساختمان ،جیره نویسی ،بهداشت بیماری ها ،انواع نژاد ها موجود در ایران و...با همکاری انجمن علمی علوم دامی دانشگاه ملایر ،جهاد کشاورزی ومرکز تحقیقات استان همدان وارائه مدرک معتبر از طرف جهاد کشاورزی برگزار گردید .


علوم دامی
یکشنبه , 16 اردیبهشت 1397
ايوب حسيني
کارگاه اموزشی پرورش بلدرچین
کلاس اموزشی پرورش بلدرچین با همکاری انجمن علمی علوم دامی دانشگاه ملایر، جهاد کشاورزی ومرکز تحقیقات استان همدان این دوره به مدت ۶ ساعت و با تدریس مدرس از مرکز تحقیقات وارائه ی مدرک معتبر از طرف جهاد کشاورزی و این کارگاه با هدف اموزش وترویج کشاورزی و اشنایی با مدیریت پرورش بلدرچین ، ساختمان و تاسیسات ، جیره نویسی و... برگزار گردید.


علوم دامی
یکشنبه , 16 اردیبهشت 1397
ايوب حسيني
کارگاه پرواربندی گوساله های گوشتی
این کارگاه با هدف آموزش، آشنایی با نوع ونژاد گاو های گوشتی وشیریی ،تاسیسات ، جیره نویسی ،محیط پرورش ، سود آوری وتولید ، برسی مسائل ومشکلات دام در ایران، انواع کنسانتره ها وترکیبات آن مورد بحث وبرسی قرار گرفت در این کارگاه که از طرف جهاد کشاورزی وبا تدریس مهندس حسین شفیعی از مرکز تحقیقات استان همدان ، در دانشکده کشاورزی دانشگاه ملایر برگزار شد و به اعضای شرکت کننده به تعداد ۳۵ نفر شرکت کننده در این کارگاه در پایان دوره گواهی معتبر از جهاد کشاورزی دریافت خواهند کرد .


علوم دامی
دوشنبه , 27 فروردین 1397
ايوب حسيني
کارگاه اموزشی جیره نویسی طیور با نرم افزار UFFDA
کارگاه اموزشی جیره نویسی طیور با نرم افزار UFFDA در این کارگاه با تدریس اقای دکتر سعید خلجی و با سخاوتمندی ایشان نسبت دانشجویان گروه علوم دامی به صورت رایگان برگزار شد و دانشجویان در این کارگاه با محیط نرم افزار ،مراحل اولیه جیره نویسی و نحوه استفاده از نرم افزار اطلاعات لازم را جهت جیره نویسی طیورتوسط استاد مربوطه به دانشجویان اموزش داده شد.


علوم دامی
دوشنبه , 03 اردیبهشت 1397
ايوب حسيني
کارگاه اموزشی جیره نویسی دام با نرم افزار NRC
کارگاه اموزشی جیره نویسی برای دام سنگین با نرم افزار NRC این کارگاه با تدریس اقای دکتر مجتبی یاری که با لطف و سخاوت ایشان به صورت رایگان برگزار شد و دانشجویان در این کارگاه با محیط نرم افزار ،مراحل اولیه جیره نویسی و نحوه استفاده از نرم افزار اطلاعات لازم را جهت جیره نویسی دام سنگین توسط استاد مربوطه به دانشجویان اموزش داده شد.