انجمن علمی جابر ابن حیان (شیمی کاربردی) که در حال حاضر با استاد مشاوری دکتر یاسین قلی ئی و شورای مرکزی :: علیرضا بهرامی(دبیر) مهیار بیات(نائب دبیر) یاسمن سلیمانی(مسئول برنامه و ترویجی) سمیرا داربیدی(مسئول روابط عمومی) راضیه کیالها(مسئول نشریه) امیر قائد رحمتی(مسئول آموزش) کیمیا کریمی (مسئول IT) در حال فعالیت می باشد. این انجمن در سال 1386 برنده جشنواره ملی حرکت در بخش انجمن برتر کشوری گردید.


یاسین قلیئی
استاد مشاور

معصومه اسكندري فر
دبیر

آیین معارفه


جابر ابن حیان
یکشنبه , 28 مهر 1398
سجاد بهلول
مراسم معارفه نو دانشجویان ورودی 98
آیین معارفه دانشجویان نو ورود (جدید الورود) هرساله با هدف آشنایی دانشجویان‌ جدید الورود با بخش های مدیریتی_علمی و فرهنگی دانشگاه ،مباحث علمی و نکاتی پیرامون رشته شیمی شامل چارت رشته شیمی،مدیریت گروه شیمی،چگونگی انتخاب واحد و درس در ترم های آینده، اساتید گروه شیمی آینده شغلی رشته و پیش نیاز های لازم برای رسیدن به شرایط مقدماتی مورد نیاز بازار کار و... آشنایی با انجمن علمی و بخش های فرهنگی دانشگاه و برنامه های آتی انجمن برگذار میگردد. در این مراسم که با سخنرانی جناب دکتر رضایی صامتی ریاست محترم دانشکده علوم پایه و همچنین دانشیار با سابقه رشته شیمی آغاز گردید ایشان در مورد رشته شیمی ،مباحث پیرامون بازار کار وآینده شغلی رشته و همچنین نیاز کشور در بخش بخش صنایع شیمیایی به متخصصان این رشته مطالبی را ارائه دادند بخش بعدی این برنامه شامل برگذاری مسابقه پرسش و پاسخ شیمیایی بود انتخاب مسابقه دهندگان از روی نماد عناصر شیمیایی و عدد اتمی آنها که قبل از مراسم در میان دانشجون توزیع شده بود و به صورت رندوم بود که مورد استقبال دانشجویان و اساتید حاضر قرار گرفت.بخش بعدی برنامه سخنرانی جناب دکتر مرادی مدیریت محترم گروم شیمی پیرامون مسائل مربوط به چارت رشته شیمی کاربردی و انتخاب واحد و مسائل آموزشی بود.بخش بعدی مراسم شامل مسابقه جمله سازی با اصطلاحات شیمیایی بود که در آن دانشجویان با عناصری که در دست داشتند انتخاب و شکل مسابقه بگونه ای بود که میبایستی با 5کلمه کاملآ نامربوط به هم جمله معناداری ساخته و مبنای انتخاب برترین جمله نیز تشویق حضار بود .حسن ختام مراسم هم سخنان جناب آقای سجاد بهلول دبیر انجمن پیرامون مسائل داخل انجمن ،فعالیت های ترم قبل و همچنین فعالیت های حال حاضر و ترم آینده انجمن بود که مطالبی کاملا مفید بیان کردند .


جابر ابن حیان
دوشنبه , 20 اسفند 1397
محمود احمدي مياندشتي
ایستگاه نانو
این برنامه که با همکاری و حمایت ستاد ویژه ترویج فناوری نانو و بنیاد ملی نخبگان انجام میگردد با هدف آشنایی دانشجویان با علم نانو ،مجلات و نشریات نانو،محصولات ایرانی بر پایه نانو و... در محل راهرو طبقه همکف علوم پایه به صورت ایستگاه به مدت یک هفته برگزار گردید.


جابر ابن حیان
ﺳﻪشنبه , 27 آذر 1397
محمود احمدي مياندشتي
کارگاه آموزش دستگاه جذب اتمی
در این فعالیت که به همت انجمن علمی جابر ابن حیان (شیمی کاربردی) برگزار گردید دانشجویان با اساس کار دستگاه جذب اتمی آشنا شدند . این کارگاه شامل دو بخش تئوری و عملی میشد که بخش تئوری در محل آمفی علوم پایه و به وسیله پاور پوینت و فیلم های آموزشی مرتبط با دستگاه برگزار گردید .بخش عملی کارگاه نیز در محل آزمایشگاه مرکزی دانشگاه برگزار گردید . برای بهبود کیفیت کارگاه تعداد افراد ثبت نامی را به حداقل رساندیم . لازم به ذکر است این کارگاه کاملا رایگان(بدون دریافت وجه از معاونت فرهنگی) برگذار گردید .


جابر ابن حیان
ﺳﻪشنبه , 01 آبان 1397
محمود احمدي مياندشتي
آیین معارفه نو دانشجویان رشته شیمی
آیین معارفه دانشجویان نو ورود (جدید الورود) هرساله با هدف آشنایی دانشجویان‌ جدید الورود با بخش های مدیریتی_علمی و فرهنگی دانشگاه ،مباحث علمی و نکاتی پیرامون رشته شیمی شامل چارت رشته شیمی،مدیریت گروه شیمی،چگونگی انتخاب واحد و درس در ترم های آینده، اساتید گروه شیمی آینده شغلی رشته و پیش نیاز های لازم برای رسیدن به شرایط مقدماتی مورد نیاز بازار کار و... آشنایی با انجمن علمی و بخش های فرهنگی دانشگاه و برنامه های آتی انجمن برگذار میگردد. در این مراسم که با سخنرانی جناب دکتر رضایی صامتی ریاست محترم دانشکده علوم پایه و همچنین دانشیار با سابقه رشته شیمی آغاز گردید ایشان در مورد رشته شیمی ،مباحث پیرامون بازار کار وآینده شغلی رشته و همچنین نیاز کشور در بخش بخش صنایع شیمیایی به متخصصان این رشته مطالبی را ارائه دادند بخش بعدی این برنامه شامل برگذاری مسابقه پرسش و پاسخ شیمیایی بود انتخاب مسابقه دهندگان از روی نماد عناصر شیمیایی و عدد اتمی آنها که قبل از مراسم در میان دانشجون توزیع شده بود و به صورت رندوم بود که مورد استقبال دانشجویان و اساتید حاضر قرار گرفت.بخش بعدی برنامه سخنرانی جناب دکتر مرادی مدیریت محترم گروم شیمی پیرامون مسائل مربوط به چارت رشته شیمی کاربردی و انتخاب واحد و مسائل آموزشی بود.بخش بعدی مراسم شامل مسابقه جمله سازی با اصطلاحات شیمیایی بود که در آن دانشجویان با عناصری که در دست داشتند انتخاب و شکل مسابقه بگونه ای بود که میبایستی با 4 کلمه کاملآ نامربوط به هم جمله معناداری ساخته و مبنای انتخاب برترین جمله نیز تشویق حضار بود .حسن ختام مراسم هم سخنان جناب آقای سجاد بهلول مسئول روابط عمومی انجمن پیرامون مسائل داخل انجمن ،فعالیت های ترم قبل و همچنین فعالیت های حال حاضر و ترم آینده انجمن بود که مطالبی کاملا مفید بیان کردند .


جابر ابن حیان
شنبه , 15 اردیبهشت 1397
محمود احمدي مياندشتي
بازدید علمی پتروشیمی شازند
در این بازدید علمی دانشجویان رشته شیمی با واحد های مختلف پتروشیمی آشنا و همچنین از شبکه آزمایشگاهی و کنترل کیفی مجموعه ومراکز اصلی پتروشیمی از جمله واحد تولید الفین ،اسید استیک ،pp،LL, وینیل استات، پلی بوتادین واحد کراکینگ و کوره، تولید پلی اتیلن و پلاستیک و همچنین سیستم تصفیه آب پتروشیمی بازدید و با بخش های مذکور آشنا شدند.


جابر ابن حیان
دوشنبه , 06 فروردین 1397
محمود احمدي مياندشتي
مسابقات تلگرامی
نظر بر نیاز به نشاط دانشجویان برای سپری کردن هر چه بهتر و با انگیزه تر دروس آشتی دانشجویان با علم شیمی و جدول تناوبی، انجمن شیمی تلاش کرد تا با برگذاری مسابقات تلگرامی گوشه از این نشاط را تآمین نموده و شرایط را برای هرچه بیشتر شدن انگیزه در دانشجویان تقویت کند.لازم به ذکر است که بخشی از این مسابقات علاوه بر ایجاد انگیزه به یادگیری هرچه بهتر مطالب مربوط به شیمی نیز کمک شایانی نمود مسابقه برگذار شده مسابقه اپلیکیشنی میباشد که با هدف آموزش جدول تناوبی همراه با بازی انجام گردید.


جابر ابن حیان
شنبه , 08 اردیبهشت 1397
محمود احمدي مياندشتي
آموزش کار با دستگاه کروماتو گرافی فاز مایع یا HPLC دوره دوم
نظر بر این که دستگاه hplc یکی از مهم ترین و کاربردی ترین دستگاه های موجود در رشته شیمی است و مدرک آن یکی از اساسی ترین بخش های رزومه برای استخدام می باشد انجمن علمی شیمی(جابر ابن حیان) با مشارکت وهمراهی دلسوزانه جناب مهندس میرشاهولد اقدام به برگذاری کارگاه کار با دستگاه HPLCنموده تا قدمی هرچند کوچک در راستای کمک به اشتغال و هنر آموزی دانشجویان برداشته باشد.


جابر ابن حیان
چهارشنبه , 05 اردیبهشت 1397
محمود احمدي مياندشتي
کارگاه نحوه جستجو در مقالات علمی
جستجو در مقالات بحثی جامع برای تمامی رشته ها میباشد جستجو در مقالات نیز از مهم ترین فعالیت های یک پژوهشگر برای دسترسی به علم روز دنیا است که دارای نکات بسیاری در طریقه جستجو و سایت های مورد نظر می باشد لذا انجمن علمی جابر ابن حیان (انجمن شیمی) در نظر دارد با برگذاری این دوره با آموزش مهارت های جستجو کمکی هرچند مختصر به دانشجویان و پژوهشگران برای تحقیقات و فعالیت های علمی باشد


جابر ابن حیان
شنبه , 19 اسفند 1396
محمود احمدي مياندشتي
سفره هفت سین عید نوروز
بزرگداشت ایام عید نوروز و سفره هفت سین با تلفیقی از علم شیمی و سنت های نیاکان


جابر ابن حیان
شنبه , 12 اسفند 1396
محمود احمدي مياندشتي
ایستگاه نانو
این برنامه که با همکاری و حمایت ستاد ویژه ترویج فناوری نانو و بنیاد ملی نخبگان انجام گردید با هدف آشنایی دانشجویان با علم نانو ،مجلات و نشریات نانو،محصولات ایرانی بر پایه نانو و... در محل راهرو طبقه همکف علوم پایه به صورت ایستگاه وبه مدت یک هفته برگذار گردید.


جابر ابن حیان
ﺳﻪشنبه , 15 اسفند 1396
محمود احمدي مياندشتي
همایش معرفی تحصیلات تکمیلی (گرایش های ارشد)رشته شیمی
در این همایش که به همت انجمن علمی شیمی ( جابر ابن حیان) و همکاری و همراهی خالصانه استاد گرانقدرجناب آقای دکتر غلامی برگذار گردید تمامی گرایش های تحصیلات تکمیلی رشته شیمی به دانشجویان معرفی گردید و شرحی پیرامون هرکدام از رشته ها برای دانشجویان گفته شد .


جابر ابن حیان
دوشنبه , 22 آبان 1396
محمود احمدي مياندشتي
کارگاه آموزش دستگاه HPLC
نظر بر این که دستگاه hplc یکی از مهم ترین و کاربردی ترین دستگاه های موجود در رشته شیمی است و مدرک آن یکی از اساسی ترین بخش های رزومه برای استخدام می باشد انجمن علمی شیمی(جابر ابن حیان) با مشارکت وهمراهی دلسوزانه جناب مهندس میرشاهولد اقدام به برگذاری کارگاه کار با دستگاه HPLCنموده تا قدمی هرچند کوچک در راستای کمک به اشتغال و هنر آموزی دانشجویان برداشته باشد.


جابر ابن حیان
ﺳﻪشنبه , 21 آذر 1396
محمود احمدي مياندشتي
همایش مقدمه ای بر نانو
این فعالیت که به همت انجمن علمی شیمی (جابر ابن حیان) برگذار شده بود شامل مقدماتی بر علم نانو چیستی و مختصر کاربرد آن در زندگی روزمره آینده پیش بینی شده در این علم هدف گذاری و بررسی پیشرفت کشور های مختلف من جمله ایران در عرصه فناوری نانو


جابر ابن حیان
ﺳﻪشنبه , 09 آبان 1396
محمود احمدي مياندشتي
همایش بزرگ مولتی ویتامین شیمی
در این همایش که با حضور مهندس قادری(از پژوهشگران برتر کشور) برگذار شد دانشجویان با علم جدید شیمی(مباحث نانو تکنولوژی و سنتز نانو دارو ها فیلتر های نفتی خالص سازی مواد تبلور پلاستیک و....) آشنا شدند . همچنین از اهداف برگذاری این همایش ایجاد انگیزه در دانشجویان بود که به شکل کامل تحقق یافت.دانشجویان از ایده ها و نظرات استاد گرامی استفاده و خواستار همکاری هرچه بیشتر با مهندس قادری شدند.


جابر ابن حیان
دوشنبه , 01 آبان 1396
محمود احمدي مياندشتي
پذیرایی جهت روز مول
انجمن شیمی جابرابن حیان به مناسبت اول آبان ماه( 23 اکتبر )روز جهانی مول برای افزایش روحیه نشاط دانشجویان اقدام به پخش شیرینی در بین دانشجویان و اساتید رشته شیمی نمود.لازم به ذکر است که در تمامی دانشگاه های مطرح کشور این روز جشن گرفته میشود .و لذا انجمن با در نظر گرفتن شرایط زمانی جشن را به زمان دیگری محول و فعلآ به پخش شیرینی اکتفا نمود.


جابر ابن حیان
ﺳﻪشنبه , 25 مهر 1396
محمود احمدي مياندشتي
آیین معارفه دانشجویان جدید الورود رشته شیمی
در این جلسه رشته تحصیلی واساتید گروه و چارت آموزشی به دانشجویان جدید الورود معرفی شد.که در این جلسه دکتر مرادی مدیریت محترم گروه شیمی و همینطور دکتر رضایی صامتی ریاست محترم دانشکده علوم پایه به ایراد سخن پرداختند .این مراسم شامل بخش مسابقه ای نیز بود که به هیجان مراسم کمک بسزایی کرد. و در نهایت اهدا بسته فرهنگی که شامل نشریه اکسیر شماره 4+معرفی انجمن شیمی ایران +معرفی شاخه های ارشد رشته شیمی کاربردی بود